Přihlásit
0 ks.
Zpět do kalkulátoru

Stanovení šířky záclony:

Na začátku je nutné si uvědomit, že záclona není rovná "deska", ale nařasená (zvlněná) dekorace. Aby bylo možné řasit, musí být dekorace na šířku víc, než je šířka prostoru, který si přejeme zastínit. Tedy rozlišujeme dva parametry šířky - šířku dekorace a šířku materiálu.

Šířka dekorace - (zadává zákazník) šířka tyče, šířka garnyže a nebo zjednodušeně šířka prostoru, který chcete zastínit. Pokud ještě nemáte žádnou tyč nad oknem, pak přesahy dekorace do stran jsou 10 až 20cm

Šířka materiálu - (ovlivňuje zákazník řasící páskou) - aby byla látka nařasena, je potřeba navýšit její množství. Standardně se používá dvojnásobné řasení, tedy poměr 1:2. Velikost poměru řasení určuje volba řasící pásky, která stažením provázků nařasí látku do požadované šíře.

 

Stanovení výšky záclony:

Je nutné si uvědomit, že zadáváte výšku materiálu, nikoliv výšku závěsného systému, nebo dokonce stropu v místnosti. Výšku je nutné stanovovat dle toho, kde očekáváte závěsný systém, nebo kde nyní je namontován. Pokud plánujete systém nad okno, doporučujeme minimálně cca 10cm nad, u podlahy je dobré nechat 2-5 cm. Pokud je nadpraží do cca 35cm - závěsný systém se montuje nad polovinu této vzdálenosti... např. výška nadpraží je 30cm, tzn. systém  by měl být nejméně v 16cm, aby nesnižoval opticky výšku v místnosti. Při vyšším nadpraží se doporučuje výška 15-18cm.

Výška záclony s řasící páskou:

páska

Řasící páska může být našita tak, že lícuje se záclonou, nebo může mít tzv. výpustek. Výpustek neni nic jiného než našití pásky o 2 cm níž, což umožní schování závěsného systému za materiálem záclony. Výpustek doporučujeme u hliníkových kolejniček a tyčí s kroužky. Naopak by byl zbytečný pro tyč s žabkami a u garnyže, kde je systém ukryt za krycím čelem. Výpustek se nepodílí na změně ceny, ale ovlivňuje výslednou výšku záclony.

  • Hliníková kolejnička - měřte tedy od stropu (od horní hrany kolejničky (typ Hofesa)
  • Kolejnička - měřte od spodní hrany kolejničky (řevěné a plastové kolejničky pro garnyže)
  • Garnyž - měřte od spodní hrany kolejničky
  • Záclonová tyč s kroužky - měřte od spodku kroužků
  • Záclonová tyč s kroužky a žabkami - měřte od spodku kroužků

Výška záclony s narážecími kroužky: 

kroužky

Dekorace se navléká na záclonovu tyč. Zadejte výšku měřenou cca 2 cm nad záclonovou tyčí a od podlahy odečtěte 2-5 cm.

Výška záclony s poutky:

poutka

Výška je včetně poutek, které se provléknou záclonovou tyčí  - zadejte výšku od horní hrany tyče a od podlahy odečtěte 2-5 cm. V případě, že pro poutka použijte nástavce pro použití do kolejničky, pak zadejte výšku od spodní hrany kolejničky.

©1994-2023 Styltex internetový obchodní dům s bytovým textilem